1. CHOOSE DATE

2014 Transition Duathalon

 

OVERALL COMBINED POINTS RESULTS

PLACE BY CLASS CLASS PARTICIPANT SNOW POINTS BIKE POINTS TOTAL POINTS TIE BREAKER TIME
    INDIVIDUAL FEMALE        
1 IF KENDRA WHEELER                                   3 1 4 6:42.55.
2 IF ANNMARIE WHEELER                               2 2 4 7:03.00.
3 IF NICOLE MURRAY        1 3 4 7:52.67.
             
    INDIVIDUAL MALE EXPERT        
1 IME LOGAN MULALLY                                   4 2 6 3:52.20.
2 IME PJ POST                                        1 5 6 4:15.71.
3 IME GEORGE RYAN                                      8 3 11  
4 IME TIM PIERCE                                   6 6 12  
5 IME ROBERT MAIER                                      5 8 13  
6 IME JESSE MORVILLE                                    7 9 16  
7 IME CHRIS MARI                                      13 4 17  
8 IME AARON CHASE                                    17 1 18 3:53.30.
9 IME DENNIS PRYOR                                     3 15 18 5:14.19.
10 IME SHAWN THELIN                                    2 17 19  
11 IME JAY CAGNEY                                    11 10 21 4:54.98.
12 IME COLIN BRONSON                                 9 12 21 5:02.60.
13 IME MARC TREMAIN                                   15 7 22  
14 IME JOHN PARKER                                    12 11 23  
15 IME ANDREW DEMERS                                  10 16 26  
16 IME JON HANSON                                     14 14 28  
17 IME NICHOLAS ZINZER                              16 13 29  
             
             
             
    INDIVIDUAL MEN NOVICE        
1 IMN NATE BARGIEL                                5 1 6 4:29.69.
2 IMN COLIN HATTON                                   1 5 6 5:14.19.
3 IMN HARRY COOPER                                   8 3 11  
4 IMN JAY LEON                                       12 2 14 5:14.29.
5 IMN ANTHONY UVA                                    3 11 14 7:11.45.
6 IMN JOHN HOPKINS                                   11 4 15 5:28.77.
7 IMN DANIEL GUSS                                  7 8 15 5:50.15.
8 IMN CHRISTOPHER OBARRI                             3 12 15 7:12.72.
9 IMN DAVID GERNAT                                  2 16 18  
10 IMN CHRIS MATASSINO                               10 9 19 6:36.01.
11 IMN HUGH REYNOLDS                                    6 13 19 7:32.93.
12 IMN BENJAMIN SHAKESHAF                             13 7 20  
13 IMN  JAMES DEXTER                              16 6 22  
14 IMN ERIC SAUERBIER  14 10 24 7:10.18.
15 IMN IVAN SARMIENTO                              9 15 24 8:28.75.
16 IMN KARL VERNA                            15 14 29  
             
             
             
             
    TEAM COED        
1 TCO DAN/MEG COCKS/CROW                            1 2 3  
2 TCO EVA/EVAN BONNER/GI                               3 1 4  
3 TCO CAIT/JASON FIELDS/MISSENIO                          2 3 5  
  TCO DAVID/KRISTEN HUGH/FISHER 4      
             
             
    TEAM MALE        
1 TM JUSTIN/TIM BRIGANDI/FIELDS                             2 3 5  
2 TM CHRIS/HENRY WILKINS/WILKINS                            3 4 7  
3 TM JASON/JOHN FEDO/NNICHOLSON                          10 1 11 4:17.62.
4 TM ANTHONEY/SEAN BIELEFELD/BLACK                           6 5 11 4:37.05.
5 TM DANIEL/CALVIN SALLION/                        1 13 14  
6 TM CHRIS/VICTOR RIZZON/VENTURA                        13 2 15 4:36.39.
7 TM ALEX/BRYAN HABOOB/WOUDENBURG                            9 6 15 5:04.67.
8 TM CORBIN/TYLER SHERMAN/BROWN                        4 12 16  
9 TM  KYLE/QUINTON BOTBYL/JOHNSON                         8 9 17 5:10.49.
10 TM ANTHONY/RICH ROSSI/COSTELLO                            7 10 17 5:55.57.
11 TM JARED/MIKE KULP/KULP                       12 8 20 5:12.80.
12 TM GLEN/RAPHAEL ASSON/SANTOS                         5 15 20 6:29.22.
13 TM ALEX/BRIAN BALDWIN/                          16 7 23  
14 TM MANN/MARSHALL ZULUAGA/JUNCOSA                            17 11 28  
15 TM DUSTIN/JHONATHAN ADORNO/DASILVA                             15 14 29  
16 TM DAVID/RYAN BRILLANTES/YOUNG                        14 16 30  
  TM EDGAR/JULIAN COY/COY                                         DNS(11) DNS    

SNOW RACE RESULTS

SINGLE COURSE RACE  3/29/2014                    Page 1

                           THE TRANSITION RACE   SNOW                           
                                 29 MARCH 2014                                  
                                 MOUNTAIN CREEK                                 


CLASS :
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
________________________________________________________________________________
1   111              MINI MASI           1:01.34 (1)                 1:01.34 (1)
2   100              BRIAN MKTG          1:10.98 (2)                 1:10.98 (2)

CLASS : (ski only)
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
________________________________________________________________________________
1   58   (ski        KIAN ARBABI         1:28.87 (1)                 1:28.87 (1)

CLASS : IF
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
________________________________________________________________________________
1   3    IF          NICOLE MURRAY       1:10.98 (1)                 1:10.98 (1)
2   2    IF          ANNMARIE WHEELER    1:22.67 (2)                 1:22.67 (2)
3   1    IF    J.S.O KENDRA WHEELER      1:30.85 (3)                 1:30.85 (3)

CLASS : IME
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
________________________________________________________________________________
1   59   IME         PJ POST               58.24 (1)                   58.24 (1)
2   56   IME         SHAWN THELIN        1:00.80 (2)                 1:00.80 (2)
3   44   IME   WESTC DENNIS PRYOR        1:01.08 (3)                 1:01.08 (3)
4   61   IME         LOGAN MULALLY       1:03.06 (4)                 1:03.06 (4)
5   55   IME         ROBERT MAIER        1:04.60 (5)                 1:04.60 (5)
6   42   IME   CYCLE TIM PIERCE          1:05.49 (6)                 1:05.49 (6)
7   50   IME         JESSE MORVILLE      1:07.59 (7)                 1:07.59 (7)
8   47   IME         GEORGE RYAN         1:08.34 (8)                 1:08.34 (8)
9   63   IME         COLIN BROSNAN       1:09.26 (9)                 1:09.26 (9)
10  46   IME         ANDREW DEMERS       1:10.00 (10)                1:10.00 (10)
11  48   IME         JAY CAGNEY          1:10.72 (11)                1:10.72 (11)
12  60   IME         JOHN PARKER         1:11.36 (12)                1:11.36 (12)
13  43   IME   SPEED CHRIS MARI          1:11.76 (13)                1:11.76 (13)
14  51   IME         JON HANSON          1:13.08 (14)                1:13.08 (14)
15  53   IME         MARC TREMAIN        1:14.85 (15)                1:14.85 (15)
16  54   IME         NICHOLAS ZINZER     1:14.87 (16)                1:14.87 (16)
17  45   IME         AARON CHASE         1:21.99 (17)                1:21.99 (17)
18  49   IME         JEFF LENOSKY                                                
19  52   IME         LARS TRIBUS                                                 

CLASS : IMN
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
________________________________________________________________________________
1   30   IMN         COLIN HATTON          58.86 (1)                   58.86 (1)
2   32   IMN         DAVID GERNAT        1:04.58 (2)                 1:04.58 (2)
3   26   IMN         ANTHONY UVA         1:08.80 (3)                 1:08.80 (3)
4   29   IMN         CHRISTOPHER OBARRI  1:08.80 (3)                 1:08.80 (3)

________________________________________________________________________________



CLASS : IMN
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
________________________________________________________________________________
5   41   IMN         NATE BARGIEL        1:12.30 (5)                 1:12.30 (5)
6   34   IMN         HUGH REYNOLDS       1:15.71 (6)                 1:15.71 (6)
7   31   IMN         DANIEL GUSS         1:16.06 (7)                 1:16.06 (7)
8   33   IMN         HARRY COOPER        1:17.26 (8)                 1:17.26 (8)
9   35   IMN         IVAN SARMIENTO      1:17.77 (9)                 1:17.77 (9)
10  28   IMN         CHRIS MATASSINO     1:18.19 (10)                1:18.19 (10)
11  37   IMN         JOHN HOPKINS        1:18.98 (11)                1:18.98 (11)
12  25   IMN   TEPST JAY LEON            1:19.76 (12)                1:19.76 (12)
13  27   IMN         BENJAMIN SHAKESHAF  1:23.12 (13)                1:23.12 (13)
14  24   IMN   BUDDH ERIC SAUERBIER      1:28.33 (14)                1:28.33 (14)
15  40   IMN         KARL VERNA          1:31.67 (15)                1:31.67 (15)
16  36   IMN         JAMES DEXTER                                                
17  38   IMN         JOHN RYAN                                                   
18  39   IMN         JOSH ALPERT                                                 

CLASS : TCO
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
________________________________________________________________________________
1   5    TCO   HERE  DAN/MEG COCKS/CROW  1:03.84 (1)                 1:03.84 (1)
2   4    TCO   BUTT  CAIT/JASON FIELDS/  1:09.36 (2)                 1:09.36 (2)
3   62   TCO   PUMA  EVQ/EVAN BONNER/GI  1:12.95 (3)                 1:12.95 (3)
4   6    TCO   WE'RE DAVID/KRISTEN HUGH  1:37.04 (4)                 1:37.04 (4)

CLASS : TM
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
________________________________________________________________________________
1   57   TM    SCALL DANIEL/CALVIN SALL    54.87 (1)                   54.87 (1)
2   9    TM    CAKEF JUSTIN/TIM BRIGAND    57.62 (2)                   57.62 (2)
3   23   TM    WILKY CHRIS/HENRY WILKIN  1:04.25 (3)                 1:04.25 (3)
4   12   TM    GOON  CORBIN/TYLER SHERM  1:07.03 (4)                 1:07.03 (4)
5   13   TM    MINOR GLEN/RAPHAEL ASSON  1:07.22 (5)                 1:07.22 (5)
6   11   TM    CLOUD ANTHONEY/SEAN BIEL  1:07.56 (6)                 1:07.56 (6)
7   10   TM    CHARD ANTHONY/RICH ROSSI  1:08.14 (7)                 1:08.14 (7)
8   22   TM    TEAM  KYLE/QUINTON BOTBY  1:09.72 (8)                 1:09.72 (8)
9   17   TM    PEPPE ALEX/BRYAN HABOOB/  1:10.26 (9)                 1:10.26 (9)
10  20   TM    TEAM  JASON/JOHN FEDO/NI  1:11.79 (10)                1:11.79 (10)
11  18   TM    TEAM  EDGAR/JULIAN COY/C  1:16.08 (11)                1:16.08 (11)
12  19   TM    TEAM  JARED/MIKE KULP/KU  1:16.22 (12)                1:16.22 (12)
13  14   TM    NIGHT CHRIS/VICTOR RIZZO  1:17.76 (13)                1:17.76 (13)
14  21   TM    TEAM  DAVID/RYAN BRILLAN  1:22.11 (14)                1:22.11 (14)
15  8    TM    BEN D DUSTIN/JHONATHAN A  1:23.05 (15)                1:23.05 (15)
16  7    TM    BEEF  ALEX/BRIAN BALDWIN  1:30.53 (16)                1:30.53 (16)
17  16   TM    PEANU MANN/MARSHALL ZULU  1:48.08 (17)                1:48.08 (17)
18  15   TM    OLD G CHUCK/MARC ZANGARA     

 

 BIKE RACE RESULTS

SINGLE COURSE RACE  3/29/2014                    Page 1

                              THE TRANSITION BIKE                               
                                 29 MARCH 2014                                  
                                 MOUNTAIN CREEK                                 


CLASS : (ski only)
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
________________________________________________________________________________
1   58   (ski        KIAN ARBABI                                                 

CLASS : IF
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
________________________________________________________________________________
1   1    IF    J.S.O KENDRA WHEELER      5:11.70 (1)                             
2   2    IF          ANNMARIE WHEELER    5:40.33 (2)                             
3   3    IF          NICOLE MURRAY       6:41.69 (3)                             

CLASS : IME
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
________________________________________________________________________________
1   45   IME         AARON CHASE         2:31.31 (1)                             
2   61   IME         LOGAN MULALLY       2:49.14 (2)                             
3   47   IME         GEORGE RYAN         3:01.42 (3)                             
4   43   IME   SPEED CHRIS MARI          3:13.49 (4)                             
5   59   IME         PJ POST             3:17.47 (5)                             
6   42   IME   CYCLE TIM PIERCE          3:21.53 (6)                             
7   53   IME         MARC TREMAIN        3:31.54 (7)                             
8   55   IME         ROBERT MAIER        3:38.01 (8)                             
9   50   IME         JESSE MORVILLE      3:43.18 (9)                             
10  48   IME         JAY CAGNEY          3:44.26 (10)                            
11  60   IME         JOHN PARKER         3:44.80 (11)                            
12  63   IME         COLIN BRONSON       3:53.34 (12)                            
13  54   IME         NICHOLAS ZINZER     4:08.20 (13)                            
14  51   IME         JON HANSON          4:12.24 (14)                            
15  44   IME   WESTC DENNIS PRYOR        4:13.11 (15)                            
16  46   IME         ANDREW DEMERS       4:53.01 (16)                            
17  56   IME         SHAWN THELIN        5:07.51 (17)                            
18  49   IME         JEFF LENOSKY                                                
19  52   IME         LARS TRIBUS                                                 

CLASS : IMN
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
________________________________________________________________________________
1   41   IMN         NATE BARGIEL        3:17.39 (1)                             
2   25   IMN   TEPST JAY LEON            3:54.53 (2)                             
3   33   IMN         HARRY COOPER        4:07.92 (3)                             
4   37   IMN         JOHN HOPKINS        4:09.79 (4)                             
5   30   IMN         COLIN HATTON        4:15.33 (5)                             
6   36   IMN         JAMES DEXTER        4:21.09 (6)                             
7   27   IMN         BENJAMIN SHAKESHAF  4:25.87 (7)                             
8   31   IMN         DANIEL GUSS         4:34.09 (8)                             
9   28   IMN         CHRIS MATASSINO     5:17.82 (9)                             
10  24   IMN   BUDDH ERIC SAUERBIER      5:41.85 (10)                            

________________________________________________________________________________




CLASS : IMN
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
________________________________________________________________________________
11  26   IMN         ANTHONY UVA         6:02.65 (11)                            
12  29   IMN         CHRISTOPHER OBARRI  6:03.92 (12)                            
13  34   IMN         HUGH REYNOLDS       6:17.22 (13)                            
14  40   IMN         KARL VERNA          7:09.60 (14)                            
15  35   IMN         IVAN SARMIENTO      7:10.98 (15)                            
16  32   IMN         DAVID GERNAT        8:10.82 (16)                            
17  38   IMN         JOHN RYAN                                                   
18  39   IMN         JOSH ALPERT                                                 

CLASS : TCO
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
________________________________________________________________________________
1   62   TCO   PUMA  EVA/EVAN BONNER/GI  3:18.35 (1)                             
2   5    TCO   HERE  DAN/MEG COCKS/CROW  3:40.50 (2)                             
3   4    TCO   BUTT  CAIT/JASON FIELDS/  4:24.96 (3)                             
4   6    TCO   WE'RE DAVID/KRISTEN HUGH  4:25.71 (4)                             

CLASS : TM
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
________________________________________________________________________________
1   20   TM    TEAM  JASON/JOHN FEDO/NI  3:05.83 (1)                             
2   14   TM    NIGHT CHRIS/VICTOR RIZZO  3:18.63 (2)                             
3   9    TM    CAKEF JUSTIN/TIM BRIGAND  3:21.45 (3)                             
4   23&